Twój partner w druku
Poligrafia od A do Z
Dedykowany opiekun
Oszczędność czasu
Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy

Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy

Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy … Czy wiecie co mają ze sobą wspólnego ?

To potoczne nazwy błędów w składzie, które są najczęściej popełniane przy przygotowaniu plików pod względem edytorskim.

Wdowa to pojedynczy wyraz pozostawiony samotnie w linijce na końcu akapitu. Bękart -niepełny wiersz końcowy ustępu umieszczony na początku kolumny lub łamu w kolumnie wielołamowej.

Szewc jest jego odwrotnością, polega na umieszczeniu pierwszego wiersza nowego akapitu na końcu strony lub kolumny. Naszą „sięrotką” jest krótki spójnik lub przyimek umiejscowiony na końcu wiersza tj. “i”, “ale”, “nad”, “w”, “z” itp.

Jak się przed nimi ustrzec? Polecamy, aby tekst przeczytały minimum dwie osoby najlepiej nie związane z projektem. Przeglądu dokonujemy nie tylko na monitorze, ale i na wydrukowanych stronach !

Jeśli tekst będzie łamany przez grafika, nie starajmy się usunąć błędów składu w Wordzie, szczególnie przez wymuszone przenoszenie słów lub pojedynczych znaków do nowego wiersza przy pomocy “entera”. Grafik dysponuje profesjonalnym oprogramowaniem, które po części automatycznie dba o poprawność edytorską, jednak tylko pod warunkiem, że w tekst nikt wcześniej nie zaingerował w opisany sposób. A jeśli grafik nie zadbał o poprawność łamania? Cóż – zmieńmy grafika…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie...