Twój partner w druku
Poligrafia od A do Z
Dedykowany opiekun
Oszczędność czasu
Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy

Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy

 

Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy… Czy wiecie co mają ze sobą wspólnego? To potoczne nazwy błędów w składzie, które są popełniane podczas układania dłuższych bądź krótszych tekstów we wszelkich projektach graficznych – w książkach, broszurach, folderach, ulotkach. Świadczą o niskim poziomie publikacji. Sugerują, że całość nie jest profesjonalnie przygotowana: skoro tekst zawiera błędy, to również produkt lub usługa, które ów tekst opisuje, są wybrakowane. Jak te błędy wyglądają?

Wdowa to pojedynczy wyraz pozostawiony samotnie w linijce na końcu akapitu. Bękart to końcowy wiersz akapitu umieszczony na początku kolumny lub łamu w kolumnie wielołamowej. Szewc jest jego odwrotnością, polega na umieszczeniu pierwszego wiersza nowego akapitu na końcu strony lub kolumny. Naszą sierotą jest krótki jedno- lub dwuliterowy wyraz umiejscowiony na końcu wiersza tj. „i”, „w”, „z”, „o”, „a”, „do”, „na”, „im” itp. Sieroty są najbardziej powszechne, a przy tym najgorsze.

Jak się przed nimi ustrzec? Profesjonalny grafik łamiący teksty w publikacji ma do dyspozycji pewne narzędzia, które umożliwiają mu eliminację tego rodzaju błędów. To on, w porozumieniu z autorem tekstów oraz korektorami, powinien zadbać, by tekst był czysty. Co do korekty: warto, aby tekst przeczytały minimum dwie osoby, najlepiej nie związane z projektem. Autor tekstu własnych błędów nigdy nie zobaczy – tekst zna prawie na pamięć, a jego mózg nie widzi błędów, bo pamięta, co ma być, a nie to, co jest. Tekstów nigdy nie sprawdzamy wyłącznie na monitorze, ale przede wszystkim na wydrukowanych stronach. Należy to zrobić co najmniej raz na tekście „świeżym” (przed oddaniem do łamania), a następnie na finalnie ułożonym. Po każdej zmianie układu tekstu łątwiej jest wychwycić błędy.

Jeśli docelowo tekst będzie łamany przez grafika, nie starajmy się usunąć błędów składu w Wordzie, szczególnie przez wymuszone przenoszenie słów lub pojedynczych znaków do nowego wiersza przy pomocy „entera”. Oprogramowanie, jakim dysponuje grafik, po części automatycznie dba o poprawność edytorską, jednak tylko pod warunkiem, że w tekst nikt wcześniej nie zaingerował w opisany sposób.

A jeśli grafik nie zadbał o poprawność łamania? Może jednak nie jest zawodowcem? Cóż – zmieńmy grafika…

2 thoughts on “Sieroty, wdowy, bękarty i szewcy


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ładowanie...